بلاگ

بررسی انواع ورق استیل

بررسی انواع ورق استیل

در ادامه این مقاله می ‌خواهیم به بررسی و معرفی انواع ورق استیل بپردازیم. به عبارت دیگر می‌ خواهیم روش های خرید این قطعات را بیان کنیم. علاوه بر این، مطالبی را هم در مورد ویژگی ها و مزایای ورق استیل ارائه می دهیم. همچنین نحوه خرید این محصولات و قیمتی که دارند، بیان می کنیم. لذا افراد می توانند با مطالعه این متن با انواع ورق استیل، قیمت و روش‌ های خرید

آن ها آشنا شوند.

 

انواع ورق استیل

 

معرفی انواع مختلف ورق استیل:

همان طور که می دانیم امروزه استفاده از محصولات فولادی و تولید آن ها افزایش بسیاری داشته است. به عبارت دیگر تولید کنندگان ورق ها را در انواع مختلفی طراحی و تولید کرده اند. همچنین می توان گفت ورق استیل با توجه به آلیاژ هایی که دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود.

 لذا افراد می ‌توانند بر اساس فعالیت و نیاز خود از میان انواع مختلف ورق استیل مناسب ترین آن ها را انتخاب کنند.

از انواع مختلف ورق استیل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

هریک از انواع مختلف ورق های استیل دارای ویژگی و مزایای بسیاری هستند. به همین منظور در ادامه با کاربرد و خواص آن ها و آلیاژ های متفاوتی که دارند، بیشتر آشنا می شویم.

معرفی ورق استیل ۳۰۹ با ویژگی های آن:

ورق استیل ۳۰۹ از جمله ورق های فولادی است که در دسته ورق های نسوز قرار می‌ گیرد. علت نسوز بودن این نوع ورق استیل این است که از آن در دما و حرارت بسیار بالا استفاده می کنند‌. افرادی که فعالیت و نیاز آن ها در دما و حرارت بسیار بالا انجام می‌ شود، می ‌توانند از این نوع ورق پرکاربرد استفاده کنند. همان طور که می دانیم ورق هایی که سری ۳۰۰ هستند دارای نیکل و کروم می باشند. به عبارت دیگر به این نوع ورق های استیل نیکل دار می گویند. لذا این نوع ورق که سری ۳۰۹ است دارای نیکل و مقداری کروم می باشد. نیکل موجود در این نوع ورق های استیل تقریباً ۱۵ درصد می باشد. همچنین کروم مورد نیاز برای تولید این نوع ورق ۱۵ الی ۲۴ درصد می باشد.

یکی از مهم ترین مزایا و ویژگی های ورق استیل سری ۳۰۹ مقاومت و استحکام در برابر حرارت و دمای بسیار بالا می باشد. همچنین می ‌توان گفت این نوع ورق ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و آسیب می باشند. لذا افراد می‌ توانند برای انجام فعالیت هایی که در دمای بالا انجام می ‌شوند از این نوع ورق استفاده کنند. تولیدکنندگان و طراحان این نوع ورق را برای محیط های مرطوب مناسب نمی ‌دانند. اما می‌ توان گفت به دلیل اینکه دارای نیکل و کروم می باشد، در برابر خوردگی و حرارت از خود مقاومت بسیاری نشان می‌ دهد.

علاوه بر این از دیگر ویژگی ها و مزایای ورق های استیل ۳۰۹ می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده از این ورق های استیل در ساخت تجهیزات و وسایل حمل مایعات اسیدی
 • مقاومت و استحکام در برابر دما و حرارت بسیار بالا
 • استفاده از این ورق های استیل در فراورده های شیمیایی و تجهیزات پالایشگاهی
 • یکی دیگر از اصلی ترین و مهم‌ ترین مزایای این نوع ورق استیل خاصیت جوش پذیری آن می‌ باشد.

ورق استیل 309

 

معرفی ورق استیل ۳۱۰ با ویژگی های آن:

ورق استیل ۳۱۰ از جمله ورق های فولادی می باشد که کاربرد بسیاری دارد. یکی از مهم‌ ترین ویژگی های آن ضد زنگ بودن می باشد. به همین منظور جزو ورق های استیل نگیر به شمار می ‌رود. علت نسوز بودن این نوع ورق مقاومت در برابر دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی ‌گراد می باشد.

 علاوه بر این یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین مزایای این نوع ورق استیل میزان کروم بالا می باشد. لذا این مقدار کروم مقاومت آن را در برابر دمای بسیار بالا و حرارت  افزایش داده است.

همچنین می‌ توان گفت ورق استیل ۳۱۰ در برابر خوردگی هایی که به دلیل آب به وجود می ‌آید، مقاومت بسیار خوبی دارد. یعنی مقاومت و استحکام آن در برابر آب دریا که با دمای تقریبا ۲۲ درجه سانتی گراد است، بسیار بالا می باشد. علاوه بر این در برابر برخی از اتمسفر هایی که دارای اکسید هستند نیز مقاوم و مستحکم می باشد. از این نوع ورق به دلیل اینکه زنگ نزن می باشد در ساخت کوره های صنعتی نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال از این ورق نسوز برای ساخت فن، درب، تجهیزات پالایشی و مواد شیمیایی استفاده می کنند.

علاوه بر این از دیگر مزایا و ویژگی‌ ورق می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برخورداری از قیمت مناسب و مقرون به صرفه. (اما قیمت نهایی این ورق با توجه به میزان نیکل و کروم موجود در آن محاسبه می شود)
 • از این نوع ورق می ‌توان در دمای زیر صفر درجه نیز استفاده کرد.
 • پایداری و نفوذ ناپذیری بسیار خوبی دارد.
 • در ابعاد و اندازه های مختلف با توجه به نیاز مشتری تولید و طراحی شده است و......

با توجه به مطالبی که بیان کردیم افراد می‌ توانند برای نیازهای خود و  فعالیت هایی که در دما و حرارت بالا انجام می دهند، از این نوع ورق استفاده کنند.

 

 

معرفی ورق استیل 321 با ویژگی های آن:

ورق استیل ۳۲۱ از جمله ورق های فولادی ضد زنگ می باشد که در مقایسه با دیگر ورق ها دارای استحکام بیشتری می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت استحکام این ورق در مقایسه با انواع مختلف ورق های استیل را نمی توان نادیده گرفت. این نوع ورق به دلیل اینکه از مقدار کروم بسیار بالایی در آن استفاده می شود، دارای مقاومت بالایی در برابر دما و حرارت می باشد.

تقریباً ۱۸ درصد کروم در تولید و طراحی این ورق استفاده شده است. به همین منظور می توان گفت در دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد از خود مقاومت نشان می دهد. علاوه بر این، این نوع ورق های استیل در ابعاد و ضخامت های مختلفی طراحی و تولید شده اند. لذا مشتریان می‌ توانند با توجه به فعالیت خود، آن ها را در ابعاد مورد نیاز و ضخامت مناسب و استاندارد انتخاب کنند. معمولا تمامی تولید کنندگان ضخامت استاندارد این محصولات را در نظر می ‌گیرند. همچنین سعی می کنند به مشتریان با کیفیت ترین محصولات را عرضه کنند. اما یکی از نکات مهم در انتخاب این نوع ورق ها توجه به مقاومت آن در برابر دما و حرارت می باشد. همچنین افراد می بایستی به میزان کروم مورد استفاده شده در تولید این ورق ها نیز توجه بسیاری داشته باشند.

همان طور که اشاره کردیم از کاربرد و مزایای ورق استیل ۳۲۱ که به ورق نسوز معروف است، در محیط ‌هایی استفاده می ‌کنند که دما بالا می باشد. یعنی افرادی که در دما و محیط ‌هایی با حرارت بالا فعالیت می‌ کنند می ‌توانند از این ورق ها استفاده کنند.

علاوه بر این از دیگر کاربرد و مزایای ورق استیل 312 می ‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاربرد در فراورده و مواد شیمیایی
 • کاربرد در تولید دارو
 • استفاده از این نوع ورق برای تولید فن، درب و اتصالات مختلف
 • شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی نیز از مهم ترین مزایای این ورق به شمار می رود.

ورق استیل 321

 

معرفی ورق استیل ۴۳۰ روکش دار:

برای معرفی ورق استیل ۴۳۰ روکش دار می توانیم بگوییم این نوع ورق یکی از پر کاربرد ترین ورق های استیل می باشد. چرا که طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. به همین منظور تولید کنندگان آن را در انواع مختلف با آلیاژهای متنوع وارد بازار کرده اند.

 علاوه بر این می توان گفت یکی از متریال های پر کاربرد و مقاوم از میان انواع مختلف ورق های استیل این نوع ورق می باشد. زیرا تولید کنندگان آن را به صورت روکش دار طراحی کرده اند. بنابراین روکش این ورق ها میزان استحکام و مقاومت شان را دو چندان کرده است. همچنین می‌ توان گفت این ورق ها به دلیل اینکه دارای روکش هستند، به عنوان محبوب‌ ترین متریال های موجود در بازار شناخته می‌ شوند. می دانیم که از این ورق های استیل در صنایع مختلفی استفاده می کنند. لذا از مهم ترین صنایعی که از ورق های استیل ۴۳۰ روکش دار بهره مند می شوند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده از این نور حق در کارخانه های فولادی و صنایع تهیه غذا
 • استفاده از ورق های استیل ۴۳۰ در صنایع لوله و خودرو سازی
 • علاوه بر این یکی از اصلی ترین کاربردهای این نوع ورقه ها و حتی دیگر برای استفاده از آن ها در صنایع ساخت و ساز. به عبارتی می توان گفت این کاربر در تمامی ورق های استیل مشابه می باشد.

ورق استیل 430 روکشدار

 

معرفی ورق استیل ۴۳۰ بدون روکش :

این نوع ورق ها بدون روکش طراحی و تولید شده اند. کاربرد و مزایای ورق استیل ۴۳۰ بدون روکش همانند کاربرد و مزایای مدل روکش دار می باشد. اما تنها تفاوت این دو مدل ورق در استفاده از روکش است. یعنی ورق بدون روکش چند درصد مقاومت و استحکام کمتری در برابر خوردگی و آسیب دارد. اما دیگر مزایا و ویژگی های آن مشابه ورق استیل ۴۳۰ روکش دار می باشد.

به عبارت دیگر تولید کنندگان و طراحان در تولید این ورق ها از کربن  کمتری استفاده کرده اند. لذا مقاومت و استحکام این نوع ورق نسبت به ورق های روکش دار کمتر است. به گونه ‌ای که می ‌توان گفت آن ها نمی توانند در محیط هایی که آسیب و مشکلات زیاد است، از خود مقاومت بسیار بالایی نشان دهند. به همین منظور اکثر افراد با توجه به نیازهای خود ورق های استیل ۴۳۰ روکش دار را خریداری می ‌کنند. علاوه بر این، بسیاری از آن ها هم هستند که با توجه به فعالیت شان، نیاز به ورق های استیل سادهو معمولی دارند. به همین منظور آن ها ورق های بدون روکش را خریداری می‌ کنند.

 

ورق استیل 430 بدون روکش

 

سخن آخر:

 مشتریان می ‌توانند قبل از خرید با نکات مهم خرید این ورق ها و دیگر مسائلی که مد نظرشان است، آشنا شوند. سپس با کارشناسان فروش این محصولات در شرکت پارس پرزین مشورت کنند و از آن ها راهنمایی های لازم را دریافت کنند. کارشناسانی که در این شرکت فروش ورق استیل ۴۳۰ حضور دارند، خدمات بسیاری را به مشتریان ارائه می دهند. چرا که شرکت پارس پرزین یکی از بهترین تولید کنندگان و شرکت‌ ها جهت تولید انواع مختلف ورق های استیل می باشد. خلاصه اینکه افراد می ‌توانند از خدمات رسانی این شرکت تولید کننده جهت خرید ورق های استیل بهره مند شوند. همچنین از خدمات پس از فروش آن ها به خوبی استفاده کنند.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجموعه پارس پریزن فعالیت خود در زمینه فلزات  از سال 1345 با تولید و آنادایز ورق آلومینیوم و درب و پنجره آلومینیوم تاسیس نموده است و سال
1370 با تغییر کاربری به واردات و توزیع انواع ورق استیل و آلومینیوم و لوله های استیل همچنین احداث کارگاه خدماتی وتولیدی با جدیدترین دستگاههای روز دنیا
 جهت ساخت جعبه وسازه های فلزی (جعبه برق-جعبه دستگاه جوش-صندلی –میزو....) تا به امروز به فعالیت خود ادامه می دهد. شما می توانید در سایت پارس پریزن انواع سفارش خود از قبیل خرید ورق استیل و آلومینیوم و لوله استیل همچنین سفارش انواع سازه وجعبه فلزی را به راحتی سفارش نمایید.

تماس با ما

آدرس کارگاه:

تهران-خیابان 15 خرداد-خیابان پامنار- کوچه الیاس پرتوی –پلاک 3


آدرس فروشگاه :

تهران-خیابان 15 خرداد –خیابان پامنار –پلاک 109

33900870 21 98+

33944891 21 98+